Sommar vid Lången

Sommar vid Lången

Nu är det sommar igen och liksom förra året kommer Lundhagskyrkan anordna olika aktiviteter vid Långens badplats (Kårstaö). På söndagar från v. 26 kommer ”Långenvagnen” finnas på plats och det finns då möjlighet att handla glass, dricka och hamburgare m.m. All behållning från försäljningen går till projektet ”Stoppa exploatering av pojkar i Thailand” som arbetar för att hjälpa unga pojkar i Thailand som fastnat i prostitution och sexhandel. Du kan läsa mer om projektet här: https://efk.se/varlden/hitta-projekt/asien/thailand/hjalp-pojkar-ur-sexhandel.html

Vissa söndagar kommer det vara gudstjänst vid stranden och det kommer även anordnas musikkvällar. Information om när detta sker kommer finnas här på hemsidan och på en skylt vid badplatsen. Badplatsen vid Lången är en privat strand som ägs av familjen Berger, som upplåter den till allmänheten för bad och rekreation. Lundhagskyrkans aktiviteter vid stranden syftar både till att erbjuda fika och underhållning till badgäster, men även att sprida information om kyrkans aktiviteter och vad vi i församlingen tror på. Tveka inte att kontakta någon av oss i vagnen om ni har frågor eller funderingar kring vad vi står för!

Trevlig sommar!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *