En kyrka med alla

En kyrka med alla

Logotyp
En kyrka med alla – Logotyp

Så utgör vi, fast många, en enda kropp i ­Kristus, men var för sig är vi lemmar som är till för ­varandra.
– Rom 12:5.

Gudstjänst 18/9, kl. 14-17

Kom och fira gudstjänst på ett enklare sätt med delaktighet i fokus!
Vi lyssnar till och samtalar kring något bibelord, vi gör något praktiskt tillsammans utifrån textens tema, vi fikar tillsammans och avslutar med en andakt.

Gudstjänsterna äger rum den 18 september, 16 oktober och 20 november kl. 14.00 – 17.00. Vi kommer att vara i Lundhagskyrkan, Kårstavägen 31, Örebro. Fikat kostar 20 kr, men någon anmälan behövs inte. Om du är i behov av teckenspråkstolk beställer du det själv.

En kyrka med alla vill sätta fokus på mångfald, enhet och delaktighet. Om man har en ­fysisk, psykisk eller intellektuell funktionsnedsättning kan tröskeln in i kyrkan kännas för hög. Därför vill vi utforma gudstjänster utifrån deltagarnas personliga förutsättningar som ett komplement till den vanliga gudstjänsten. Genom föreläsningar vill vi ge kunskap som ­leder till att personer med funktionsnedsättning kan få bättre möjligheter till delaktighet och gemenskap i våra församlingar.

Se inbjudan till gudstjänsten på Bible.com

Hämta Flyern (A4-sida)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *