”Verkstadsgudstjänst” söndag 10 januari

”Verkstadsgudstjänst” söndag 10 januari

På söndag 10 januari blir det en lite annorlunda gudstjänst. Gud har lagt ner mängder av gåvor i sin församling och syftet med söndagens gudstjänst är att uppmuntra oss att använda dem. I viss mån måste vi utgå från den verksamhet vi redan har och försöka hitta folk till den. Ändå tror jag det är bättre att vända på det och istället fråga sig: vad har vi i huset? Vad klappar våra hjärtan för? Om vi vill uppnå ett sådant gåvobaserat tänkande behöver vi börja med att göra en inventering. Jag kommer att tala om gåvor men det blir också tillfälle att enskilt och i grupp reflektera över vad Gud lagt på våra hjärtan. Gud har gjort oss olika för att vi ska komplettera varandra i Kristi kropp men jag tror också att de som har en liknande längtan behöver finna varandra för att vi ska nå längre i vår gemensamma tjänst. Välkommen till en ”verkstadsgudstjänst” då vi öppnar verktygslådan för inventering!

Jan-Gunnar Wahlén

Klicka här för att komma till kalendrar med samtliga planerade gudstjänster och samlingar.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *