Fullt ös hela hösten

Fullt ös hela hösten

FSommaren har varit skön med några veckor i Sverige och några veckor i Thailand. Vi passade på att turista i vår egen region och det blev mycket bad och en del djungelvandring. Det var fint att få göra en ”hemester” i Thailand innan allt drog igång!

September 2019, Chiang Mai – #Familjen Åberg Goes Thailand

Vi är just nu uppe i en intensiv period av resande och möter ständigt nya logistiska utmaningar för familj, skola och arbete. Det går för det mesta bra även om tempot är högt. Linnea reser under hösten till Indien, Bangladesh, Centralasien, Taiwan och Sverige, och Tobias till Bangladesh. Det är fantastiskt att få resa, möta syskon, undervisa och följa upp vårt gemensamma arbete, men det är också utmanande att hinna med arbetet på missionscentret och familjen.

Grabbarna trivs bra i skolan. Helmer går nu i årskurs 3 och Erling ”kinder garden”. Siri har börjat på förskola ett par förmiddagar i veckan. Hon stortrivs bland andra barn och jublar när hon kliver in i lokalen på morgonen. Det känns gott för oss!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *