Strömmar av levande vatten – Förnyelsehelg 8-9 oktober

Strömmar av levande vatten – Förnyelsehelg 8-9 oktober

Välkommen till förnyelsehelgen 8-9 oktober 2016!

I vår längtan efter andlig fördjupning har Gudstjänst- och musikrådet även i år planerat en förnyelsekonferens. Gud har välsignat oss med så många gåvor och vi hoppas att den här hel­gen ska uppmuntra oss att använda dem ännu mer.

Samlingar lördag 15.30 ”Att höra Guds röst”
och 18.00 ”Helande och upprättelse”
samt söndag 11.00 ”Strömmar av levande vatten – inre helande”.

Vi får besök av Linda Andersson från Lagan som kommer att undervisa under helgen. Louise Belchior ansvarar för sången under lördagen och församlingens sång- och musikansvariga medverkar vid söndagens gudstjänst.

Linda Andersson
Linda Andersson

Linda Andersson är född 1964 och har sina rötter på västkusten. Numera bor hon i Lagan utanför Ljungby i Småland. Hon är gift med Ingemar och de har tre barn. Linda har läst teologi (Örebro Missions­skola) och själa­vård (ISARPAC, Kolding, Danmark). Hon arbetar del­tid som pastor i Equmeniakyrkan och besöker även andra församlingar. Hon är involverad i förnyelsenätverket New Wine som betonar Andens gåvor i funktion. Vid flera sommarkonferen­ser har Linda och Ingemar lett semi­narier om förbönstjänsten.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *