Supersöndag 6 december

Supersöndag 6 december

Andra söndagen i advent har under ett stort antal år inneburit att vi får besök av Mikael Tellbe som predikar i gudstjänsten. Så är det även detta år.
Efter gudstjänsten har vi en gemensam lunch, vi gör en knytislunch som innebär att var och en tar med lunch (t.ex. Janssons frestelse) till sig själv  och ytterligare någon person. Bröd och dryck ordnas av servicegruppen.

Ca kl. 13.00 fortsätter vi gemenskapen med bl.a. ett panelsamtal med Mikael, med fokus på hans bok ”Vad menar vi med att bibeln är Guds ord?” I samband med panelsamtalen kommer det också bli musik  som framförs av Pontus Rosengren och Fredrik Sturzenbecker som bildat en gitarr- och sångduett speciellt för denna dag.
För barnen ordnas ett särskilt program.
Vi avslutar med gemensamt adventsfika ca kl. 14.30.

Klicka här för att komma till kalendrar med samtliga planerade gudstjänster och samlingar.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *