Utbildning – skribenter

Utbildning – skribenter

Utbildning av webbredaktörer

Utbildning av webbredaktör
  • den 28 september kl. 19.00-21.00 i Lundhagskyrkan
  • den 1 oktober kl. 19.00-21.00 i Lundhagskyrkan

Du som är ledare i en verksamhet som har regelbundna samlingar (äventyret, kyrkåttor, fredagscafé, scouter, ungdomsgården taket m.fl.) erbjuds att få en kort utbildning i hur man i rollen som webbredaktör skriver inlägg för sin verksamhet. Utbildningen ges vid två tillfällen så att du har större chans att kunna komma vid något av dem (eller varför inte båda?) Det krävs inga förkunskaper i eller erfarenhet av webbdesign för att gå utbildningen.

Vi tror att det här arbetssättet blir effektivare och ger bättre service till våra deltagare  i de olika verksamheterna eller till deras föräldrar.

Väl mött!

Fredrik Sturzenbecker, webbadministratör

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *