Fredagskören gästar Lundhagskyrkan

Fredagskören gästar Lundhagskyrkan

Konsert med Fredagskören

Fredagskören kommer och gästar oss lördagen den 24 oktober kl. 15.00. Kören leds av Louise Östman och har sin utgångspunkt i Hagakyrkan i Örebro.

Fredagskören
Fredagskören

Så här står det i körens informationsblad:

louise
Louise Östman, Körens ledare

Kören finns för dig som är funktionshindrad (kognitiv funktionsnedsättning) och vill vara med i en kör. Här är man välkommen även om man inte kan få fram några toner. Att delta i en kör kan man göra på flera sätt, det kan vara att lyssna, sjunga att välja vilka sånger som ska sjungas m.m. Det viktiga är att det blir en trevlig stund och en musikupplevelse. Nytt för hösten 2014 är att det finns två körer, en för dig mellan 12-18 år och en för dig som är 18 år och äldre.

Konserten arrangeras inom ramen för Lundhagskyrkans arbete med En kyrka för alla.

Ladda ner körens informationsblad som PDF här…

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *